Odpověď od České inspekce životního prostředí

Obdrželi jsme odpověď od ČIŽP na podnět k prošetření Průběhu revitalizace na Milíčovských kopcích.

“Inspekce ověřila, že Územní terénní útvar Milíčov (ÚTUM) je součástí ochranného pásma přírodní památky Milíčovský les a rybníky. Na základě ustanovení § 77 a odst. 3 zákona č. 114/1992 Sb. měl povolení ke kácení dřevin dle § 8 odst. 1 zákona č. 114/1992 Sb. vydávat Magistrát hlavního města Prahy a nikoliv Úřad městské části Praha Újezd. Jedná se o porušení § 76 odst. 1 zákona č. 114/1992 Sb. a inspekce na toto pochybení upozorní příslušné orgány státní správy. V době, kdy bylo kácení prováděné existovalo nicméně pravomocné povolení. Na kácení jako takové nelze pohlížet jako na protiprávní jednání. Zároveň inspekce konstatuje, že zjištěný rozsah kácení je větší, než je uvedeno v neoprávněně vydaném, ale v době kácení již pravomocném rozhodnutí. Jedná se tedy o porušení ustanovení § 8 odst. 1 zákona č. 114/1992 Sb., a s tím, kdo realizoval kácení, bude zahájeno správní řízení.”

Celá Odpověď ke stažení zde

 

Tento záznam byl publikován v Aktuality . Uložit odkaz do záložek.

3 komentáře u „Odpověď od České inspekce životního prostředí

  • Four to five glasses of this fruit juice have to be consumed weekly to get the desired result. Thus, in the event the muscles within the penile area are relaxed, more blood will enter the penis and a harder erection will occur.

  • I wish to show my thanks to this writer just for bailing me out of this particular predicament. Just after looking through the online world and getting suggestions which are not pleasant, I believed my entire life was done. Living without the solutions to the difficulties you’ve fixed all through your good posting is a critical case, as well as ones that could have adversely affected my career if I had not discovered the website. Your actual understanding and kindness in touching the whole lot was precious. I don’t know what I would’ve done if I hadn’t come upon such a subject like this. I’m able to now look ahead to my future. Thanks for your time very much for your reliable and amazing help. I will not be reluctant to refer your site to any individual who will need guidance on this issue.

  • I must express some thanks to the writer just for rescuing me from this setting. As a result of researching throughout the internet and meeting solutions which were not pleasant, I believed my entire life was done. Existing without the strategies to the issues you’ve resolved all through your main post is a crucial case, as well as ones which could have in a wrong way damaged my career if I hadn’t noticed your blog post. Your know-how and kindness in playing with a lot of things was very helpful. I don’t know what I would have done if I had not come upon such a point like this. I am able to now relish my future. Thank you very much for the specialized and sensible guide. I won’t hesitate to refer your blog post to anybody who should have support on this topic.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *